2009. augusztus 1., szombat

Görénybiológia és egészségügyi problémák

Mint más ragadozóknak, a görényeknek is van bűzmirigyük, ami a végbélnyílásukba torkollik. Ennek váladékát használják jelölésre, védekezésre és egyéb szagos tevékenységekhez. Kimutatták, hogy a görények fel tudják ismerni, hogy hím, vagy nőstény szagról van-e szó, de az egyes egyedek megkülönböztetése nem megy nekik. Bűzmirigyet eregetnek, ha megijesztik őket, harc közben, vagy ha nagyon ellazulnak, de a bűzmirigyszag 5-10 percen belül eltűnik. Az USA-ban a legtöbb hobbigörénynek eltávolítják a bűzmirigyét, de ez nem befolyásolja az állat természetes pézsmaszagát. A pézsmaszagot az állat ivartalanításával lehet csökkenteni, mivel az ivaros hímek és nőstények ez alapján találják meg egymást a párzási időszakban.

Az Egyesült Királyságban egészségügyi problémák kivételével illegális eltávolítani a görények bűzmirigyét, és szükségtelen csonkításnak számít.

A házi görényekre nagyon sok betegség leselkedik. A leggyakoribbak ezek közül a különböző rákfélék, főként a mellékvesében és a hasnyálmirigyben, illetve fehérvérűség. Néhány vérvonalnak genetikai problémái is lehetnek, például Waardenburg szindróma (süketség).

Szomorú, de a legtöbb görény várhatóan betegségben fog elpusztulni. Ritkán fordul elő, hogy egy vadászgörény öregkori végelgyengülésbe hal bele. A betegségek korai felismerése és gyógyítása elengedhetetlen, hogy hosszú és vidám életet biztosítsunk nekik.

Mellékvese-betegség


A mellékvese-betegség a mellékvese duzzanata, amit okozhat kóros sejtburjánzás vagy rák. Tünetei a szőrhullás, fokozott agresszió és (nőstények esetén) megnagyobbodott péra. Még jóindulatú burjánzás esetén is a hormonháztartás felborulásával és súlyos egészségkárosodással jár.

Kezelése az érintett mirigyek eltávolításával, melatonin implantátumok beültetésével, szteroid- és/vagy hormonterápiaval lehetséges. A mellékvese-betegség oka ismeretlen, de elképzelések szerint okozhatja a nem természetes fényciklus, állandó műtápon tartás és idő előtti ivartalanítás. Mások szerint örökletes.

A betegség leginkább ősszel és tavasszal ismerhető fel, a vedlés idején. Mivel a mellékvese hormonjai szabályozzák a szőrnövekedést, a beteg görényeknek egyszerűen nem nő vissza a bundájuk. A szőrhullás tipikus mintája: A farok tövénél kezdődik, és végighalad a görény hátán.


Insulinoma (Cukorbetegség)


A hasnyálmirigy rákosodása okozza. A hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek túlburjánzása (többnyire, de nem minden esetben) az inzulin túltermeléséhez vezet, ami a vércukorszintet szabályozza. A túl sok inzulin miatt leesik a vércukorszint, ami levertséget, rohamokat és végül halált okoz. Tünetei a levertség, nyáladzás, zavartság, céltalan elbambulás és rohamok.

Pontos oka ismeretlen. Feltehetőleg a háziasított görények természetellenes étrendje okozza, ami túl sok cukrot, vagy egyszerű szénhidrátot tartalmaz.

Kezelése sebészeti úton a tumor eltávolításával, gyógyszeres kezelés olyan szteroidokkal, amik csökkentik az inzulintermelést, étrendváltoztatással és ezek kombinációjával történik. Sajnos a tumorok növekedése nem szüntethető meg teljesen, és a betegség újra és újra kiújul.


Lymphoma (Fehérvérűség)


A legáltalánosabb görénybetegség. Két formája fordul elő: a fiatalkori lymphosarcoma, a gyorsan burjánzó típus, ami két évesnél fiatalabb állatoknál fordul elő, és a felnőttkori lymphosarcoma, egy lassabban kifejlődő típus, ami a négy éves kor után jelentkezik.

A fiatalkori lymphosarcoma esetén a nagy, kifejletlen limfociták gyorsan megtámadják a csecsemőmirigyet és/vagy a hasüregi szerveket, főleg a májat és a lépet. A felnőttkori lymphosarcoma esetén a végtagokban és a hasüregben lévő nyirokcsomók korán megdagadnak a kis, kifejlett limfociták inváziója miatt. A többi szervet (máj, lép, vese, tüdő) csak később támadják meg, ezért a betegség már nagyon kifejlett lehet, amikor a tünetek jelentkeznek. Tünetek: ?

Csakúgy, mint az embereknél, a fehérvérüség kezelhető sebészetileg, sugárkezeléssel, kemoterápiával, vagy ezek kombinációjával. A hosszútávú előrejelzések ritkán fényesek, bár a kezelés javíthat az életminőségen.


Vírusfertőzések


Rövid lezajlású hurutos bélgyulladás


(ECE – epizootic catarrhal enteritis)

Vírusos megbetegedés, ami először az Egyesült Államok északkeleti részén jelent meg 1994-ben. A bél nyálkahártyájának gyulladásával jár. Görények esetén tünetei heves hasmenés (gyakran világos zöld színű széklet), étvágytalanság és komoly súlyveszteség. A vírus testnedvekkel terjed, vagy kerülőúton emberek közvetítésével. Habár amikor először feltűnt halálos volt, manapság már nem jelent nagy veszélyt megfelelő kórházi kezeléssel, intravénás folyadékpótlással. A vírus főleg idősebb görényekre veszélyes, és azonnali beavatkozást igényel.


Aleuti betegség vírusa


(ADV – Aleutian disease virus)

Egy parvovírus, amit eredetileg nyérceknél fedeztek fel az Aleuti szigeteken a 20. század elején. Görényeknél a vírus a belső szerveket, főleg a veséket és az immunrendszert támadja (nem neutralizáló antitesteket termelve). Nincs gyógymód vagy vakcina a betegség ellen, és a görények hónapokig tünetmentesek maradnak. Épp ezért görényes szervezetek és tenyésztők ajánlják, hogy rendszeresen vizsgáltassuk az állatainkat, és ha találkozunk a vírussal, különítsük el a fertőzött állatot

Veszettség


(Canine distemper)

Erősen fertőző vírus, ami minden esetben halálos. Szigorúan lakásban tartott görények sincsenek biztonságban tőle, mivel az emberek bevihetik a vírust a ruhájukon, vagy a cipőjükön is. Ajánlott (Magyarországon kötelező) az évenkénti megelőző oltás. Habár ez életfontosságú, nem vita nélküli, mivel a vakcina túlérzékenységi sokkot okozhat. Néhány állatorvos előnyben részesíti a görények előkezelését Benadryllal. Az Egyesült Államokban jelenleg két vakcina létezik kimondottan görények részére, amit az USDA elfogadott. Más országokban nincsenek kifejezetten görényeknek engedélyezett vakcinák, általában kutyáknak készült veszettség elleni oltóanyagot használnak.

Gondozás

A hobbiállatként tartott nőstény görényeket ajánlott ivartalanítani, ha nem tervezzük a szaporításukat. Ha nem párosodhatnak időben, akkor „túltüzelnek”, és a folyamatosan magas ösztrogénszint előbb-utóbb csontvelő-károsodást, ezáltal vérszegénységet (aplasztikus anémiát) okoz. Ez előfordul, hogy már nem is visszafordítható, ivartalanítás után sem.

A görényeknek rendszeresen kell vágni a körmét és tisztítani a fülét. Egyszerű körömvágók tökéletesen megfelelnek, és a legtöbb állatkereskedésben lehet kapni görényeknek készült fülpucolót.

A görények évente kétszer vedlenek, tavasszal és ősszel. Ebben az időszakban tanácsolt rendszeresen kikefélni a szőrüket és szőroldót etetni velük, ami megkönnyíti a szőr keresztülhaladását az emésztőrendszeren.

Gyakori fürdetés nem szükséges. A legtöbb forrás nem ajánlja, hogy 6 hónapnál gyakrabban fürdessük a görényt, és sok tulajdonos nem is fürdeti az állatát, csak akkor, ha valamit tényleg le kell mosni. A túl gyakori fürdetés fokozza a faggyúmirigyek működését, ami miatt erősödik az állat természetes szaga.

Az egy tévhit, hogy a görények bűzlenek. A rossz szag többnyire az ágyukból, vagy az almukból jön. Az ágyakat érdemes gyakran cserélni, vagy mosni, az almot pedig cserélni minden nap, vagy kétnaponta. A ketrecet típusától függően érdemes néha szétszedni, és kimosni a résekbe szorult anyagokat.

Ajánlott a görényeket állatorvosi vizsgálatra vinni legalább évente. Gyakran nagyon ügyesen rejtegetik a betegségek jeleit – talán hogy a vadonban ne tűnjenek betegnek a ragadozók szemében. Bármilyen nem szokványos viselkedés jó okot adhat a konzultációra. A görényeknek igen gyors az anyagcseréjük, ezért a különböző ráktípusok vészesen gyorsan bontakoznak ki náluk. A korai felismerés életet menthet.

Általános viselkedésmód

A görények napi 14-18 órát alszanak, de amikor ébren vannak nagyon aktívak, fáradhatatlanul fedezik fel a környezetüket. A görények szürkületi állatok, ami azt jelenti, hogy hajnalban és alkonyatkor aktívak. Ennek ellenére nagyon könnyen alkalmazkodnak a gazdájuk életritmusához. Ha ketrecben tartjuk, ki kell engedni naponta pár órára, hogy meglegyen a testmozgása, és kielégíthesse a kíváncsiságát. Ha túl sokáig tartják őket ketrecben, mozgásképtelenné válhatnak, és depresszióssá válnak. A görények, mint a macskák alomra szoktathatók, de ez nem minden esetben jár teljes sikerrel, előfordulhatnak véletlen, vagy szándékos balesetek.

Remek társak a szabadban is, imádnak 'segíteni' a gazdájuknak a kertben. Természetesen nem szabad nagyon szabadjára engedni őket, mert ész és félelem nélkül másznak bele bármilyen lyukba amit csak találnak. Amíg kint vannak fokozottan kell rájuk figyelni, és ajánlott őket pórázon tartani. Különféle speciális görénypórázok léteznek, a H-alakú hám a legelterjedtebb. A nyakörvek használhatatlanok görények esetében, mivel a nyakuk ugyanolyan vastag, mint a fejük, így egyszerűen kicsúsznak belőle.

Nyáron figyelni kell a szúnyogokra és a kullancsokra, mert a görények fogékonyak az ezek által terjesztett betegségekre. A kullancsok napok alatt lecsapolhatják egy görény vérét, és Lyme kórt is terjesztenek. A szúnyogok szívférget, és nyugat nílusi vírust terjeszthetnek. A bolhák extrém mértékű viszketést okoznak, és hordozói a gyűrűsférgeknek, amik potenciálisan megölhetnek egy görényt a görény kis mérete miatt. A kis méret miatt a görények áldozatává válhatnak ragadozó madaraknak, és nagyobb kígyóknak, és a méhek, darazsak, pókok is veszélyesek lehetnek.

Beteg görény táplálása

Ha egy görény nem eszik eleget vagy túl sokat veszít testtömegéből, az biztos jele a betegségnek. Ilyenkor természetesen orvoshoz kell vinni. A beteg vagy lábadozó görény gyakran különleges táplálást igényel. Néha a kézzel etetés is szükséges lehet, természetesen csak állatorvos javaslatára. Rengeteg különféle recept létezik, ezeket általánosan "kacsalevesnek" hívják, de nem azért, mert kacsából készülnek, hanem mert először egy Lucky Duck (Szerencsés Kacsa) nevű görény gyógyításánál alkalmazták sikeresen

Étrendje

A görények ragadozók, természetes étrendjük csak a zsákmányállatokból (hús, csontok, belek, bőr, szőr, egyebek) áll. Képtelenek megemészteni a növényi táplálékot.

Nagy választékban kaphatók görénytápok az állatboltokban. Macska- vagy kölyökmacska-eledel is megteszi, feltéve, hogy biztosítja a görény anyagcseréjéhez szükséges proteint és zsírt. Ennek ellenére a macskatápok nem biztosítják tökéletesen a görények táplálását, a kifejezetten görények részére készült tápok jobbak. Az ideális görénytáp 32-38% proteint, és 15-20% zsírt tartalmaz, és a három fő összetevője hús alapú.

A görények általában imádják az édességet, mint a mazsolát, banánt, mogyorókrémet és a gabonapelyheket. Ilyesmit nagyon ritkán szabad csak nekik adni, ha egyáltalán adunk, mivel magas cukortartalmuk cukorbetegséget vagy más problémát okozhat. Az állatorvosok azt ajánlják, hogy egyáltalán ne adjunk ilyesmit a görénynek, mivel ismert, hogy szeretik elrejteni az élelmet. Lehetséges, hogy felhalmoznak egy nagy adag mazsolát, és egyszerre fogyasztják el, ami komoly egészségi kockázatot jelent.

A tejszínhab és egyéb édességek hasmenést és egyéb tüneteket okozhatnak, oda kell figyelnünk arra, hogy mit és mennyit adunk kis kedvencünknek.A nyers csirkecombot vagy szárnyat nyugodtan oda lehet nekik adni.Lényeges hogy egy kis só tartalmú ételt sem szabad nekik adni ,mert toxikus hatással lehet rájuk.

Több görény-gazdi egyszerűen húst ad a görényeinek. Ez állhat csirkéből, belső szervekből, csontokból, és teljes zsákmányállatból, mint egerek vagy patkányok. Ez Európában elterjedtebb, de már az USA-ban is terjed, mivel aggódnak a görénytápok magas cukor és szénhidrát tartalma miatt.

Görény mint hobbiállat

A görények viselkedése olyan mint a kiscicáké, amelyek soha nem nőnek fel. Tele vannak energiával, kíváncsisággal, intenzíven figyelik a környezetüket, egész életük a káoszról szól. Emellett sokkal inkább emberközpontúak, mint a macskák, igen sok törődést, játékot és odafigyelést igényelnek a gazdájuktól. (Épp ezért kevés ember alkalmas tartásukra)

Meglehetősen változó ideig élnek, de többnyire 6-10 évig. Ritka esetekben megélik 13-15 éves kort.

Veszélyforrások


A görények kíváncsiságra születtek. Igaz ez vagy nem, tény, hogy a kíváncsiságuk túltesz a józan eszükön. Bemásznak bármilyen lyukba – legyen az falon, szekrényen vagy háztartási gépeken – és természetesen meg is sérülhetnek, vagy bele is pusztulhatnak, ha közvetlen kapcsolatba kerülnek elektromos vezetékekkel, ventilátorokkal, vagy egyéb veszélyes dolgokkal. Imádják rágni a puha tárgyakat, legyenek azok gumiból, polisztirol habból vagy szivacsból, attól függetlenül, hogy ezek szigetelések, vagy játékok. A textil térelválasztók, függönyök nem számítanak akadálynak, és a szellőzőnyílásokon hamar kijutnak a szabadba. A kutyákkal és macskákkal ellentétben a görényeknek nincs 'hazatérő ösztönük' és nem tudnak életben maradni, ha elkóborolnak. Ha nem találják meg őket, napokon belül elpusztulnak.

Az összecsukható bútorok az első számú halálos veszélyforrások a görények számára. Gyakran bemásznak a rugók közé, és összelapulnak vagy megsérülnek, amikor kinyitják vagy becsukják a bútort.

Emiatt mielőtt szert teszünk egy görényre, mindenképp görénybiztossá kell alakítani lakásunkat. Egy ház vagy lakás görénybiztossá tétele egy nap mint nap elvégzendő feladat. Figyelmesen végig kell járni az összes szobát és helyiséget, és eltávolítani minden olyan tárgyat, ami veszélyes lehet a görényekre (gyakorlatilag bármi, amit meg tudnak mozdítani, és kilapíthatja őket), betömni minden lyukat, ahova bemászhatnak vagy ahol kijuthatnak a lakásból. Simán ki tudják nyitni a nem megfelelően bezárt szekrényeket és ajtókat. Épp ezért sokan gyerekbiztos zárakat használnak, és a görények számára elérhetetlen magasságban tárolják a tisztítószereket.

Minden ajtónyitásnál résen kell lennie minden görénytulajdonosnak, hiszen észrevehetetlenül ki tudnak surranni. Az ajtókat, ablakokat, szekrényeket zárva kell tartani és a virágcserepeket magasabb helyre pakolni, ugyanis nagy előszeretettel ásnak. Mindezek mellett ügyelnünk kell arra, ha kis asztal van a lakásban és fotel vagy bármilyen ülőhely van a közelében, akkor az asztal legyen mindig üres vagy kevésbé veszélyes tárgyakat kell tárolni rajta, hisz a görények kiválóan ugranak és a távirányítókat is nagyon szeretik rágcsálni. Mindezek ellenére szeretni való kis ördögök.

Vadászgörények tartása

Ha eldöntöttük, hogy vadászgörényt veszünk magunkhoz, érdemes az optimális táplálásáról, tartási körülményeiről, egészségügyi kezeléseiről, a lehetséges problémákról már előre tájékozódni. Hiszen minden felelős állattartó célja, hogy kedvence kiegyensúlyozott, boldog és hosszú életet élhessen, amihez ezek az alapvető információk nélkülözhetetlenek.

Vadászgörényt legálisan, csak közvetlenül a tenyésztőtől vásárolhatunk. Áruk általában 10-20 ezer Ft között változik.
Ha nincs túl sok időnk, hogy foglalkozzunk az állattal, akkor érdemes rögtön egy párt vásárolni. Később már nehéz összeszoktatni több állatot, ha viszont kiskorukban kerülnek össze nagyon jól el fognak játszadozni egymással, mivel szeretnek párban vagy csoportosan élni. Ha több egyedet vásárolunk, csak egy hímet vegyünk a nőstények mellé, a komolyabb verekedések elkerülése miatt. Vadászatra inkább a nőstény görények javasolhatók. Szelídségük viszont nincs kapcsolatban a nemükkel, csak azzal, hogy mennyit foglalkoznak velük.
Legideálisabb a vásárláshoz a 7-12 hetes életkor. Az egészséges kölykök szeme tiszta, szőre fényes, érdeklődőek, játékosak.

Ha a vadászgörényeket lakásban tartjuk, a ketrecet huzatmentes, de jól szellőztethető, világos helyre tegyük. Helyezzünk a ketrecbe itatót, etetőt, alvóládát, macskaalmot és játékokat is.
Természetesen tarthatjuk őket kertben, illetve erkélyen is egész évben, megfelelően kialakított volierekben vagy ketrecekben. Lényeges, hogy biztonságos helyet alakítsunk ki számukra. Vannak, akik szabadon tartják a vadászgörényeket a lakásban, de akkor is fontos, hogy legyen egy kis elzárható, biztonságos helye, ketrece.
Ha szabadon engedjük őket, mindenképpen ajánlatos a felügyelet, mert szeretnek rosszalkodni (pl. lopkodni), kúszni-mászni és különben is nagyon igénylik az ember társaságát.

A vadászgörények megfelelő táplálása nagyon fontos. Mivel ragadozó állatok, ezért táplálékuk döntő részét, mintegy háromnegyedét húsnak kell kitennie. Legjobb a nyers hús (a sertéshús kivételével), mivel a főzés során az értékes vitaminok, ásványi anyagok egy része elveszik. A tejtermékek az eleség 5%-át tegyék ki. Kiválóak a natúr joghurtok, túró, tejbegríz. A hasmenés elkerülése végett kukoricapelyhet keverhetünk közéjük. A tejtermékekkel megegyező arányban adjunk a görényeknek gyümölcsöket és zöldségeket is. Egyedül a citrusfélékkel kell óvatosan bánnunk, magas gyümölcssav tartalmuk miatt. Végül a táplálék 5%-ban tartalmazhat macskáknak készült száraz, illetve konzerveledeleket, melyek rendkívül jól összeállítottak és praktikusak.
A vadászgörények napi tápanyagszükséglete 100-200 gramm között mozog. A téli időszakban magasabb zsírtartalmú eleséget célszerű adni nekik, valamint a vemhes állatok is magasabb beltartalmú eleséget igényelnek. Változatos táplálásnál nincs szükség vitamin-kiegészítésre, vemhesség alatt azonban kalcium adása javasolható. Állandó vízivási lehetőséget önitatók használatával biztosíthatunk az állatoknak. A kifejlett görényeket minden nap közel azonos időben etessük, naponta kétszer. Kölyök korban ennél sűrűbb etetések javasoltak.
A görények testfelépítéséből adódóan rövid a bélrendszerük, ezért többször ehetnek kisebb mennyiségeket. Nem kell megijedni, hogy ha nem esznek meg mindent egyszerre. Mivel szeretik eldugdosni az ételt, ezért naponta célszerű átkutatni a kedvencek "raktárait", így elkerülhetjük a romlott ételek okozta egészségügyi problémákat.

A vadászgörények ápolása nem jelent túl nagy feladatot. Nagyon tiszta állatok, így elég, ha minden nap tiszta almot helyezünk a helyükre, és az etető-és itatótálkákat elmossuk. A tisztításnál kerüljük az erős, maró hatású vegyszereket! Fürdetni sem kell őket sűrűn, csak ha nagyon koszosak lesznek. A szőrápolás részét képezi még vedléskor az elhalt szőrszálak kifésülése is. Ez leginkább a szabadban tartott vadászgörényeknél jelentős. Idővel a karomvágásra is sor kerülhet, amit legjobb, ha szakember végez el. Időnként fültisztításra is szükség lehet, amit fülpucolóval és egy kis tisztító olajjal végezzünk.

A vadászgörények nagyon ellenálló állatok, de néhány súlyos (halálos) fertőző betegség elleni védőoltást ajánlott beadatni nekik. Ilyen a veszettség (ha nem csak lakásban tartjuk kedvencünket), a szopornyica, a leptospirózis és a parvovirusos bélgyulladás elleni oltás. Ha ezeket az oltásokat beadatjuk kedvenceinknek, csak ritkán betegszenek meg. Külső élősködők (atka, bolha, kullancs) is megtámadhatják őket, melyek ellen különböző készítményekkel hatékonyan védekezhetünk. Fontos megjegyezni, hogy a macskák számára jól bevált bolha-és kullancs elleni nyakörv, valamint a spot-on termékek, a görényeknél nem alkalmazhatók!

A jó körülmények között tartott vadászgörények 8-10 évig élnek. Ha a harapdálásról leszoktatjuk őket, nagyon kezes állatokká válnak, és sok örömteli, vidám pillanatot szereznek az egész családnak.